За да бъде косата в добър вид, от особено значение е състоянието на скалпа и въобще цялостният вид на кожата. Това зависи от много фактори.Тук ще изброим само свързаните с храненето.
1.Недостиг на биотин в менюто. Една пета част от биотина организмът взима от храната. Той се съдържа в черния дроб на животните и рибата, в яйчения жълтък, в бобовите растения, неочистения ориз, пшеницата, царевицата, орехите, гъбите и дрождите. Немного от него има и в зеленчуците, и съвсем малко в плодовете. Останалата част от биотина изработват бактериите, живеещи в червата. Затова е много необходимо да се употребяват млечнокисели продукта (кисело мляко, айран, йогурт).
2.Недостиг на белтъчна храна. Изключително важно за доброто здраве на косата е доброто захранване с белтъчини. Необходимо е да се консумират белтъчини, изградени най-вече от сярaсъдържащи аминокиселини: цистеин, метионин, цистин, аргинин и лизин.
3.Недостиг на омега-3 мастни киселини. Ако вашето хранене не осигурява достатъчно омега-3 мастни киселини, може да сте изложени на риск от развитие на пърхот. Увеличаването на количеството на тези основни мастни киселини във вашата диета може да намали пърхота. Основните източници на тези основни мастни киселини са маслените, студени риби като риба тон, херинга, скумрия и сьомга. Капсулите от риба и крил масло осигуряват алтернативен източник.
4.Пълноценно усвояване на желязото. Хемовото желязо от животински продукти, се усвоява до 35%, докато нехемовото, в много малко количество (от 2 до 10%) в зависимост от възможностите на конкретния организъм и комбинациите с други храни.
5. Цинков дефицит. За съжаление тялото ни не може само да го произвежда, нито да трупа запаси, но затова пък можем да си набавим много от този микроелемент с храната. Дали телешко, свинско или птиче – отново месото съдържа най-голямо количество цинк. Вегетарианците си осигуряват нужното количество с приема на млечни продукти (особено сирене) и яйца, а веганите – чрез ядките, овесените ядки и пащърнака.
6.Недостиг на Витамин А. Той регулира обменните процеси на епитела. Без него кожата няма да се развива добре и да бъде в добро състояние. Витамин А има в млякото и млечните продукти, яйчния жълтък, черния дроб, хайвера, кравето масло, рибеното масло, растителните масла,тъмните листни зеленчуци, доматите, червените чушки, морковите, ябълките,прасковите, кайсиите, пъпеша и цитрусовите плодове.
7.Недостиг на витамини от група В комплекс. Ниските нива на витамин В12 по-специално могат да доведат до пърхот и косопад. Тъй като животинските продукти са основен източник на витамин В12, ако сте вегетарианец или веган, може да се нуждаете от хранителни добавки.
8.Нетърпимост към храните. Нетърпимостта или алергиите към определени храни могат да допринесат за пърхот. Помислете за намаляване на количеството млечни продукти, морски дарове и храни с високо съдържание на мазнини в диетата си и избягване на цитрусови плодове като портокали и грейпфрут, докато пърхотът ви се подобри. Ако подозирате хранителна непоносимост, консултирайте се с лекар за диагностициране.
9.Вид диета. Диета, която съдържа много наситени мазнини и транс-мастни масла, може да стимулира растежа на P. ovale, гъбичките, за които се смята, че причиняват пърхот. Ако диетата ви включва големи количества червено месо, маргарин, чипс или други източници на тези мазнини, помислете за съкращаване. Хранене при диета, богата на сол или захар и пиене на големи количества алкохол може също да влоши пърхота.
Разнообразието в хранителния режим, пълноценното и балансирано хранене, а не лишенията и диетите, е в основата на доброто здраве на косата. Веганите или вегетарианците срещат повече трудности с пълноценното усвояване и набавяне на необходимите вещества за поддържане на здрава коса.
За борба с пърхота използвайте проверен и доказан ПРОФЕСИОНАЛЕН ШАМПОАН, не по-често от два пъти седмично. През останалите дни наблегнете на подхранващите и овлажняващите балсами, като ги втривате и в кожата на скалпа, а не само в самата коса.
SELSUN BLUE™ – НАЙ-ПРЕПОРЪЧВАНИЯТ ОТ МЕДИЦИНСКИТЕ СПЕЦИАЛИСТИ В СВЕТА ШАМПОАН ПРОТИВ ПЪРХОТ!